800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

19.09.2007

FOMC

  • Fed snížil svoji hlavní sazbu i diskontní sazbu o 50bp (na 4,75 % resp 5,25 %). Toto snížení je v souladu s mírně převažujícím očekáváním trhu, ale větší než čekala většina analytiků (včetně nás).
  • Vzhledem k rozsahu snížení sazeb a k tomu, že Bernanke údajně hodně dá na výsledky ekonomického modelování, lze usuzovat, že riziko silně negativního vývoje (čti recese) je reálné a poměrně vysoké (podle Greenspana v jeho nedávném interview o něco méně než 50 %).
  • Druhou možností zdůvodňující takto razantní krok je obava z podobných událostí jako byl run na britskou banku Northern Rock, neboli obava z destabilizace finančního systému.
  • Další možností je, že vliv na rozhodování Fedu mohl mít i politický tlak. Bernanke ve čtvrtek vystoupí v kongresu kvůli hypoteční krizi a pravděpodobně se stane terčem kritiky (především kvůli názoru některých politiků, že Fed zanedbal regulaci v oblasti hypoték). Výrazné snížení sazeb možná má kritiku poněkud otupit.
  • V prohlášení zůstala zmínka o riziku inflace, což se dá číst tak, že v případě uklidnění situace na finančním trhu a uspokojivého vývoje ekonomiky Fed může poměrně rychle vzít uvolnění měnové politiky zpátky.
  • V současné situaci bude velmi důležité už zmíněné čtvrteční vystoupení B. Bernankeho před Kongresem a za čtrnáct dnů poznámky z včerejšího zasedání FOMC. Oboje by mělo pomoci ujasnit aktuální stanovisko Fedu a jednotlivých členů FOMC. Více informací může podstatně zpřesnit odhad dalšího vývoje a tím může podstatně ovlivnit chování finančních trhů.
  • Reakce na včerejší rozhodnutí byla všeobecně prudká. Posílení akcií ukazuje na optimismus ohledně dalšího vývoje ekonomiky (což ovšem může být předčasné), oslabení dolaru na dohled psychologické hranice 1,40 ukazuje na oživení spekulací na úrokový diferenciál, růst dlouhého konce výnosové křivky ukazuje na zvýšení obav z inflace a pokles krátkého konce na zvýšení očekávání dalšího poklesu sazeb. Dá se předpokládat, že trh bude v následujících dnech zvýšeně volatilní. Už dnes dostane důležité informace o inflaci (CPI) a trhu s nemovitostmi (zahájené stavby domů a stavební povolení).
  • Trh nyní čeká další snížení o 25bp na 4,5 % (75 %) nebo o 50bp na 4,25 % (25 %) (podle výpočtu Bloomberg) na zasedání 31.10.

s pozdravem

Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna

CEN8010, Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně, 1, Praha 1, 113 98
tel.: +420 224 995 456
fax.: +420 224 995 120
lmokras@csas.cz
www.csas.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.








 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster