800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

14.09.2007

Maloobchod furt jede, ženou ho auta, elektronika.

  • Český statistický úřad dnes zveřejnil data o maloobchodu za červenec. Tržby v maloobchodu bez motorizmu vzrostly o 7,4 % meziročně a reálně (sezónně očištěné), což bylo mírně pod našim očekáváním. Pokud zahrneme i segment motorizmu, byl meziroční růst sezónně neočištěných tržeb 8,9 %.
  • Růst prodejů byl markantní zejména u nepotravinářského zboží (+10,5 %), naopak tržby v potravinářském segmentu rostly 3,3%
  • Za silnou spotřebitelskou poptávku stále stojí zejména prodejny luxusnějších věcí – nejvíce k růstu přispěly prodejny elektroniky, stavebnin, nábytku a zboží pro domácnost. Podstatně vzrostly i tržby v motoristickém segmentu – tržby za prodeje aut a jejich opravy vzrostly meziročně reálně o 15 %, což potvrzuje, že se českému spotřebitelovi obecně daří. Naproti tomu tržby v potravinářském obchodu rostou pomaleji (bohatnoucí populace obecně nekonzumuje více ale kvalitněji co se potravin týče).
  • Dopad: v podstatě se jenom potvrzuje trend, který je patrný po celý tento rok, tudíž dopad na trhy minimální. Pro výhled sazeb bude zajímavé bude, jestli se tato spotřebitelská poptávka projeví v poptávkové inflaci (ta v srpnu zpomalila na 1,3 % z červencových 1,4 %) tak, jak to maluje prognóza ČNB. My se domníváme, že silnější CZK udrží ceny na uzdě.

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

 

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster