800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

19.05.2014

Fyzikáři se shodli, že fyzika musí bavit děti i je samotné

Pokud bude výuka fyziky bavit pedagogy, dokáží pro ni získat také děti. I to je jeden ze závěrů třídenní konference Elixír do škol v Hradci Králové, kterou pořádala Nadace Depositum Bonum a sešlo se na ní přes 160 fyzikářů z celého Česka, zástupci ministerstva školství a další odborníci na vzdělávání.

Účastníci se shodli, že výklad fyziky musí být propojený s příklady z běžného života a skrze zajímavé pokusy by se měly v hodinách zapojovat všechny smysly žáků. Právě takovou formu výuky Nadace Depositum Bonum podporuje - díky ní již v Česku vzniklo 18 regionálních center, kam mohou učitelé přijít načerpat nové nápady a zdarma si zapůjčit nejrůznější fyzikální pomůcky.

"Myslím si, že základem vzdělávání je dobrý a aktivní učitel, který má svou práci a svoje poslání rád. To, co dělá Nadace Depositum Bonum, jde právě cestou podpory aktivních učitelů, kteří přichází s novými formami výuky. Fungování regionálních center vnímáme jako velmi efektivní, je s nimi velmi dobrá zkušenost i v zahraničí, a my bychom rádi tuto formu také podporovali v rámci nového operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, který je teď ve schvalovacím procesu," uvedl na konferenci Jindřich Fryč, první náměstek ministra školství.

„Kantor má ohromnou roli, pro předmět buď studenta získá, nebo mu ho znechutí. Pokud nebudou učitelé dobře připraveni, tak se situací ve školství nehneme. Jsem ale v tomto směru optimista a věřím, že se nám daří odrazit se ode dna,“ doplnil Josef Kubát, předseda Jednoty českých matematiků a fyziků.

Během konference se kromě plenárních přednášek mohli účastníci podívat do fyzikálních dílen, ve kterých nasbírali další inspiraci do svých hodin – od výroby jednoduchých reproduktorů z kelímků až třeba po experimenty z akustiky. Cílem konference bylo učitelům, kteří se snaží učit fyziku zábavně, ukázat, že nejsou sami, ale jsou součástí většího projektu a komunity, která se navíc rozrůstá.

Nadace Depositum Bonum byla založena v roce 2012 Českou spořitelnou, aby pečovala o mimořádný výnos z anonymních vkladních knížek, zhodnocovala jej a pomohla navracet tyto prostředky české společnosti. NDB se tak s nadačním jměním 1,45 miliardy Kč stala největší nadací v České republice. Nadace byla zřízena za účelem podpory české společnosti v oblasti vědy, výzkumu, vývoje a vzdělání. Podporuje přírodovědné a technické obory, které přinášejí dlouhodobý prospěch celé společnosti a posilují její konkurenceschopnost v globálním prostředí.

Pro další informace prosím kontaktujte Tiskové centrum Finanční skupiny České spořitelny:

Helena Matuszná
Tisková mluvčí ČS
E-mail: tiskove_centrum@csas.cz
 

 

PDF verze tiskové zprávy [nové okno]

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207

 

Facebook České spořitelny Twitter YouTube

Kurzovní lístky

Aktuální k: 7.12.2016
Kurz měny: deviza - střed
EUR 27,040 - -0,04%
USD 25,211 + 0,07%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster