800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

17.08.2007

Fed snížil diskontní sazbu

  • Na mimořádném zasedání Fed snížil diskontní sazbu (neplést s hlavní a nejsledovanější overnight sazbou Fedu, která zůstává na 5,25%!) z 6,25% na 5,75%. Fed tímto způsobem umožní bankám získat okamžitou likviditu proti zástavě cenných papírů na dobu až třiceti dnů. Opatření tedy nesměřuje k povzbuzení ekonomiky, ale k omezení problémů souvisejících s nelikviditou peněžního trhu. Opatření je přechodné a má zůstat v platnosti dokud se situace nezklidní.
  • Ve svém doprovodném prohlášení Fed konstatuje, že neklid na finančních trzích, který vedl ke ztížení přístupu k úvěrům, zvyšuje rizika pro růst ekonomiky. Fed se domnívá, že přestože je perspektiva vývoje ekonomiky stále dobrá, čemuž nasvědčují i zveřejňované makroekonomické údaje, riziko negativního vývoje se podstatně zvýšilo.
  • V zásadě jde o poslední krok před snížení hlavní sazby Fedu. Pokud by toto opatření nebylo dostatečné nebo pokud by se začaly objevovat dopady na reálnou ekonomiku snížil by Fed svoji hlavní sazbu. S tím momentálně trh počítá, snížení podle něj přijde v září (a mohlo by už dříve na mimořádném zasedání) a do konce roku by měly přijít snížení nejméně dvě.
  • Trh reaguje bouřlivě, prudce posilují evropské akcie, oslabuje dolar a rostou výnosy desetiletých státních dluhopisů. Česká koruna oslabila na 27,70, měny zbytku regionu posilují. Reakce trhu je sice bouřlivá, ale není jisté jestli vydrží. Záležet bude na tom, zda opatření Fedu bude dostatečné na normalizaci situace na finančních trzích. V každém případě je pozitivní, že americká centrální banka reaguje na situaci a snaží se ji řešit.


Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 456
fax: + 420 224 995 120
lmokras@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster