800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

13.07.2007

Běžák za květen 2007

  • ČNB zveřejnila data o běžném účtu. Běžný účet dosáhl v květnu deficitu 5.4 mld. CZK., zejména pod vlivem bilance výnosů.
  • Bilanci výnosů nejvíce stáhlo do mínusu téměř 11 mld. CZK saldo investičních výnosů z přímých investic (vyplácení dividend atd., dohromady saldo -15 mld.)
  • Naopak, jak už bylo zveřejněno v toto pondělí, v přebytku skončila obchodní bilance (CZK +6.9 mld.) a také bilance služeb (+2.4 mld. CZK).
  • Na finančním účtu jsme zaznamenaly přebytek zhruba 11.5 mld. CZK, i když z drtivé většiny bez dopadu na FX (téměř z 80 procent byl přebytek tvořený započítáváním reinvestovaného zisku). Reinvestovaný zisk bude postupně tvořit stále větší část PZI s tím, jak některé společnosti přecházejí od pouhého vyplácení dividend s cílem získat zpátky původně vložené prostředky k strategie dlouhodobější.
  • Tenhle rok očekáváme běžný účet v deficitu zhruba 3.5 % HDP, nicméně deficit způsobený odplynutím dividend do zahraničí by měl vykrýt přebytek nových přímých zahraničních investic a tudíž by se měl ve finále na koruně projevit kladný efekt obchodní bilance a bilance služeb.
  • Dopad : mizivý, koruna je momentálně pod vlivem globálních faktorů, dopad domácích makro zpráv je zanedbatelný a krátkodobý.

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.czz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster