800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

13.07.2007

Průmyslová produkce květen

  • Český statistický úřad dnes zveřejnil data o průmyslové produkci a výstavbě za květen.
  • Průmyslová produkce v květnu vzrostla o 7.5 % meziročně (meziměsíčně o 0.1 %), což bylo pod očekáváním trhu (11 %) stejně tak jako pod naším očekáváním. Nejedná se ovšem o nijak dramatické zpomalení, spíše možná byly očekávání nastaveny příliš vysoko.
  • Tradičně největším přispívatelem k růstu byla výroba elektrických přístrojů (která tak postupně v dynamice růstu vytláčí výrobu aut), následována výrobou dopravních prostředků a výrobou strojů.
  • Pro výhled měnové politiky je důležité, že růst nominální mzdy (o 7.1 %) byl mírně nad úrovní růstu produktivity (+5.8 %), což by mohlo být pro někoho argumentem o hrozících inflačních tlacích kvůli růstu mezd, který není krytý růstem produktivity. Samozřejmě, zatím se nejedná o nějak velkou mezeru, nicméně pokud by průmyslová výroba v dynamice růstu ještě polevila, mohlo by dojít k jejímu rozšíření.
  • Nedomnívám se, že se jedná o dramatické zpomalení dynamiky růstu, možná jenom o sezónní výkyv, důležité bude sledovat jeho vývoj nadále. Vzhledem k silnému růstu Evropské unie a značné proexportní orientaci českého průmyslu nečekáme významné zpomalení ani v dalších měsících.
  • Stavebnictví v květnu meziročně vzrostlo o 1.5 %, což může pro někoho po vysoce dvouciferných číslech ze začátku roku vypadat jako zklamání, nicméně jedná se spíše o efekt minulého roku, kdy kvůli hrozbě DPH začínal silnější růst rezidenční bytové výstavby a částečně i kvůli vykonání množství stavebních prací již na začátku roku kvůli mírné zimě.

David Navrátil
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 439
fax: + 420 224 995 120
mob.: + 420 724 249 366
dnavratil@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster