800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

11.07.2007

CPI a nezaměstnanost - nahoru a dolů

  • Český statistický úřad zveřejnil data o inflaci za červen. Meziměsíčně se ceny hnuly o 0.3 %, meziročně pak o 2.5 %, což bylo přesně v souladu s naším očekáváním.
  • Za meziměsíčním růstem cenové hladiny stály tak jak už po několik měsíců předtím zejména ceny tabákových výrobků (v červnu meziměsíčně o 2.1 %) a ceny pohonných hmot (jasný důsledek růstu cen ropy, v červnu přidaly 1.3 %). Oboje jsou to ale věci, kterých dopad na rozhodování ČNB o sazbách je zprostředkovaný (přes růst inflačních očekávání nebo přes přelití vyšších cen energetických vstupů do cen finálních tovarů, zejména v situaci silné spotřebitelské poptávky).
  • Sezónně se na meziměsíčním růstu podepsal také začátek léta, vzrostly ceny dovolených s komplexními službami o 2.5 %. K růstu cen se pak přidaly i potraviny (mléko, brambory,ovoce), naopak, začínající sezónní výprodeje u odívaní byly faktorem, které růst cen omezovaly.
  • Meziročně se na růstu cen podepsaly zejména cigarety (+16.9%) a alkohol, za nimi pak ceny bydlení (zejména kvůli deregulaci nájemného), vody a energií (elektřina, tuhé paliva). Meziročně jsou nižší ceny zemního plynu; pohonné hmoty se meziročně moc nezměnily.
  • U cen produktů, které by měly být citlivé na silnou poptávku (auta, elektronika) nejsou stále patrné hmatatelné inflační tlaky (např. meziročně poklesly ceny osobních dopravních prostředků o 1.9 %, elektronika také).
  • Samotné číslo o meziroční inflaci sice setrvale roste, nicméně stále se nachází v dolní polovině tolerančního pásma ČNB (3% ± 1%). Struktura inflace také nenaznačuje, že by byly v ekonomice patrné silné inflační tlaky z růstu poptávky (např. i když meziroční růst prodejů vozidel byl 6 %, ceny vozidel nevzrostly). Důležité ale je, že část Bankovní rady tomuto vidění nakloněna je a že v budoucnosti se růst poptávkové inflace prognózuje. Samotné číslo pak může působit psychologicky jako jeden z argumentů pro zvednutí sazeb, zejména v souvislosti s dnes zveřejněným číslem o dalším poklesu nezaměstnanosti (6.3 %).
  • Podtrženo, sečteno – v červenci čekáme růst sazeb o 25 bps., nevylučujeme ani možnost růstu o 50 bps.

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
fax: + 420 224 995 120
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster