800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

18.06.2007

Maloobchod v dubnu 2007

  • Maloobchodní tržby vzrostly v dubnu meziročně o sezónně a kalendářně očištěných a reálních 7.5%, bez sezónního očištění byl růst 8 %. Meziměsíčně zaznamenaly tržby mírný pokles o 0.2 %, i když jenom díky poklesu tržeb za potraviny téměř o procento.
  • Pokud zahrneme i růst v motoristickém segmentu, byly celkové tržby meziročně vyšší o 8.1 % (bez sezónního očištění) i když meziměsíčně klesly; tento růst nebyl primárně důsledkem růstu tržeb za pohonné hmoty, ale za prodej a opravy motorových vozidel.
  • K celkovému růstu nejvíce přispěly prodejny elektroniky, elektrických přístrojů, stavebnin a nábytku. Nejvyšší dynamiku růstu vykázaly tržby v prodejnách potřeb pro domácnost.
  • V dynamice cen najdeme částečné důvody pro tento vývoj : růst cen byl nejvyšší v obchodech s potravinami, pokles cen naopak zaznamenaly specializované prodejny nepotravinářského zboží.
  • Výhledově můžeme kvůli nedávno započatým sezónním výprodejům čekat další podobně rychlý růst tržeb i v květnu a červnu.
  • Tento vývoj je v souladu s naším s scénářem vývoje ekonomiky pro tento rok – urychlující maloobchod je rizikem pro poptávkovou inflaci (i když dosavadní čísla na hmatatelnou akceleraci poptávkových položek zatím neukazovaly), přidává se k němu i nějaký ten den-dva slabší koruna. Aktuálně se k názoru, že sazby jsou nízké, přidaly i někteří bankéři, o kterých se to ještě měsíc-dva dozadu neříkalo. Tenhle údaj, i když mírně slabší, než se čekalo, jim jistě mnoho důvodů pro kilidný spánek nedá.
  • Podtrženo, sečteno – měníme náš výhled na další hike (+25bps) na červenec.

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Ekonomické a strategické analýzy
tel.: + 420 224 995 192
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster