800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

13.06.2007

Koruna se dostala nad hladinu 28,50 k euru

  • Koruna se včera po téměř devíti měsících dostala nad psychologicky důležitou úroveň 28,50 k euru.
  • Tento pohyb je motivován především globálně: obecně klesají aktiva považovaná za rizikovější, oslabila nejen koruna ale také další měny z našeho regionu. Vyšší averzi vůči riziku ilustrují grafy Westpack Risk Aversion Index (WPRAI) a index volatility akciového trhu NASDAQ (VIX). Zdroj: Bloomberg
  • Aktuální nervozita na trhu se váže především na změnu obecného očekávání ohledně vývoje sazeb v USA. Ještě relativně nedávno většina trhu počítala se snížením sazeb v letošním roce, aktuálně se počítá se stabilitou až zvýšením (viz tabulka – pravděpodobnosti sazeb podle výpočtu agentury Bloomberg na základě opčních kontraktů).
  • Domácí faktory by teoreticky měly spíš podporovat korunu: sazby se vydaly směrem vzhůru a v tomto pohybu by měly pokračovat, výkonnost ekonomiky je stále velmi dobrá. Proto je podle našeho názoru kurz aktuálně podhodnocený a oslabení kourny je pouze dočasné. Trvá naše doporučení kupovat korunu ať už jako investici nebo pro hedging.
  • Slabší kurz zvyšuje riziko dřívějšího růstu sazeb (již v červenci), můžeme se dočkat dalších jestřábích komentářů ČNB. Podle našich analýz znamená tříprocentní oslabení koruny potřebu sazeb vyšších o 1 % .
  • Z technického hlediska koruna zatím hladinu 28,50 jen testuje. K jejímu proražení (z denního hlediska) by nad ní měla zavřít. Proražení této významné hladiny by otevřelo prostor pro další oslabení kourny. Slabá hladina podpory pro korunu je na 28,65, silné jsou na 28,85 a 29,10.

Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna

CEN8010, Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně, 1, Praha 1, 113 98
tel.: +420 224 995 456
fax.: +420 224 995 120
lmokras@csas.cz
www.csas.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster