800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

12.06.2007

Průmyslová produkce v dubnu 2007

  • Český statistický úřad zveřejnil data za dubnovou průmyslovou produkci. Meziroční růst byl 14 %, po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dnů byl pak růst 11.5 %. Dvouciferný růst tak pokračoval již 4. měsíc po sobě. Meziměsíčně byla průmyslová produkce o 0.5 % nižší.
  • Tradičně byl růst tažen výrobou dopravních prostředků (+16.4%, k celkovému růstu 3.3 p.b.) a výroba elektrických a optických přístrojů (+22.6 %, 2.7 p.b.).
  • Minimálně co se průmyslu týče pokračuje trend, který naznačila již data zveřejněná minulý týden (HDP a průměrná reální mzda za Q1, nezaměstnanost za duben) : meziročně v dubnu v průmyslu vzrostla nominální mzda o 8.8 % (což je mírně více než o kolik rostla mzda průměrně v celé ekonomice za Q1), produktivita práce vzrostla o 10.8%. Z průmyslu tak inflační nebezpečí kvůli rychlému růstu bezprostředně zatím nehrozí.
  • Z dat je zřejmé, že průmysl stále zůstává silným sektorem ekonomiky. Podle našeho názoru je tento růst nejen důsledkem zrychlující domácí poptávky, ale zejména silné poptávky z rychle rostoucích krajin Evropské unie (EÚ jako celek, pak ale i např. Slovensko jako významný obchodný partner ČR). Pokud bude tento scénář pokračovat, na pozici průmyslu v ekonomice by se tento rok nemělo příliš změnit.

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Ekonomické a strategické analýzy
tel.: + 420 224 995 192
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.sporka.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster