800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

08.06.2007

HDPQ1 a CPI (květen) : česká ekonomika v plné síle

  • Český statistický úřad dnes zveřejnil smršť dat – hrubý domácí produkt za 1. čtvrtletí, nezaměstnanost za květen a také CPI za stejné období. Vyšla také nezaměstnanost za květen.

HRUBÝ DOMÁCÍ PRODUKT V 1. ČTVRTLETÍ

  • Hrubý domácí produkt přesně potvrdil naše očekávání, stejně tak jako očekávání trhu. Růst HDP v 1. kvartálu byl v stálých cenách 6.1 %, zatímco v nominálním vyjádření to bylo téměř 10 %.
  • Důležitá byla samotná struktura růstu – a i tady se potvrzuje náš scénář, kdy k růstu nejvíce přidala spotřeba, která reálně vzrostla 6.7 % (nominálně o 7.7%), nejvíce za posledních 13 čtvrtletí. To se dalo vcelku očekávat – silné maloobchodní tržby, jež rostly téměř dvouciferným tempem v prvním čtvrtletí, klesající nezaměstnanost, která se blíži svým strukturálním (neinflačním) limitům (v květnu nezaměstnanost poklesla až na 6.4 %, v souladu s naším očekáváním) a s tím související růst mezd (reálný růst o 6.2 % v Q1) naznačovaly, že právě spotřeba bude tahounem růstu.
  • Nejvyšší růst byl zaznamenán ve výdajích domácností na vybavení domácností, motorová vozidla, audio a video techniku. Když si k tomu přidáme, že dovozné ceny meziročně poklesly (množství bílé techniky,aut atd. se dováží) a že domácí průmysl rostl téměř 9.5 %, je jasné, proč se zatím jádrová inflace výrazněji neprojevovala v datech.
  • Nabídková strana ekonomiky také nepřekvapila – čísla z průmyslu, který tvoří zhruba třetinu ekonomiky, již naznačovaly, že hrubá přidaná hodnota v celé ekonomice taky rychle vzroste. Celkově to bylo reálně o 6.3 %, kdy průmysl přidal 9.4 % (i kvůli počasím ovlivněné stavební výrobě).

INFLACE V KVĚTNU

  • Stejně tak zveřejnil ČSÚ údaje za inflaci za květen. Naše očekávání bylo na úrovni 2.5 % meziročně, skutečnost byla jenom mírné lepší - 2.4 %
  • V podstatě stále pokračuje růst těch položek, u kterých se nedá tvrdit, že by se jednalo o poptávkovou inflaci, ale spíše o nákladovou inflaci. V květnu k meziročním růstu cen nejvíce přidaly ceny bydlení,vody a energií, a samozřejmě tradičně již tabák (daně) a alkoholické nápoje. Meziročně poklesly ceny potravin a také ceny pohonných hmot. V souvislosti s daty o HDP výše je nutno zmínit i pokles cen elektronických přístrojů.
  • Stále trvá, že poptávkové tlaky z těchto čísel jsou slabě viditelné. To by mělo dát čas Bankovní radě na to, aby si s nejbližším pohybem sazeb nahoru dala načas a splnila tak to, co čekáme – hike v říjnu. Samozřejmě, rizikem zůstává kurz koruny, který –pokud zůstane na slabších úrovních - by se již například v CPI za červen mohl projevit více. Stejně tak bude záležet na prognóze z července, která již bude mít započten květnový hike a tak by mohla být pro inflační výhled méně nepříznivá.

SHRNUTÍ

  • Obě tato data jsou vcelku v souladu s naším hlavním scénářem české ekonomiky pro tento rok – urychlující domácí poptávka je hnacím faktorem růstu v ČR, ve finále se projeví v růstu poptávkové inflace , na což bude ČNB reagovat růstem sazeb o 25 bps. ten rok a o dalších 50 bps. příští rok.

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.

Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.: + 420 224 995 192
fax: + 420 224 995 120

martin.lobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster