800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

07.06.2007

Tiskovka ECB


ECB podle všeobecného očekávání zvýšila sazby na 4,0%. Pozornost se soustředila na tiskovku po zasedání.

  • Podle Tricheta sazby nadále stimulují ekonomiku. Tato věta z tiskové konference je klíčová (ve střednědobém kontextu má podobný význam jako bdělost v měsíčním horizontu) a jasně naznačuje, že ECB je nadále „na válečné stezce“ v boji s potenciálními inflačními tlaky. Předstihové ukazatele (indexy nákupních manažerů) potvrdily trvající dobrou kondici evropských ekonomik. Pravděpodobnost dalšího zvýšení sazeb proto podstatně vzrostla. ECB aktuálně dále sazby podle všeho zvyšovat chce, otázka je jestli jí to ekonomika dovolí. Pokud zbytek měsíce a začátek července nepřinese makroekonomické údaje ukazující na ochabování dynamiky (půjde především o údaje ukazující kondici průmyslu – přímo průmyslová výroba, tovární zakázky a PMI za červenec), neobjeví se příznaky zpomalování spotřebitelské poptávky v USA (maloobchodní tržby a indexy spotřebitelské důvěry) a neposílí výrazně euro (asi největší riziko), posuneme prognózu sazeb na 4,25% v září. Otázkou je, kam sazby ECB směřují, kde vidí neutrální úroveň sazeb (předpokládali jsme že je to v okolí 2,0% reálně) – pokud by úroveň neutrálních (nestimulujících) sazeb byla znatelně výše než 2,0%, je prostor pro zvýšení sazeb i nad 4,25%. Pro posouzení jak to vidí ECB budou klíčová vyjádření Tricheta.
  • Trichet tradičně zdůraznil vysokou likviditu a rychlý růst peněžní zásoby a úvěrů. V rámci ECB se sice objevují náznaky sporů ohledně významnosti tohoto ukazatele pro měnovou politiku, ale zatím jde o jasný argument ve prospěch jestřábů.
  • ECB očekává stabilní silný růst. Predikce byla upravena na růst o 2,3%-2,9% v letošním roce (minulá prognóza 2,1%-2,9%) a snížena na 1,8%-2,8% (z 1,9%-2,9%) pro příští rok. Poněkud nižší očekávaný růst na příští rok by mohl naznačovat blízkost konce růstu sazeb, ale očekávání jsou podle všeho ještě stále nad potenciálem. ECB se nadále bojí nadměrného růstu mezd a příliš vysokého využití kapacit. Rizika pro růst jsou podle ECB směrem dolů (což podle Tricheta souvisí s externími faktory – tedy s nejistým rozsahem zpomalení v USA a obavami z nestability finančních trhů, zejména kurzu dolaru).
  • U CPI očekává ECB na konci letošního roku 1,8%-2,8% meziroční růst. Posun oproti předchozí predikci je daný především vyšší očekávanou cenou ropy. Příští rok čeká 1,4%-2,6% stejně jako v předchozí prognóze. Predikce CPI nenutí ECB k rychlému růstu sazeb, střed prognózy je ale nadále velmi mírně nad cílem ECB.


Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna

CEN8010, Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně, 1, Praha 1, 113 98
tel.: +420 224 995 456
fax.: +420 224 995 120
lmokras@csas.cz
www.csas.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster