800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

06.06.2007

Obchodní bilance v dubnu 2007

  • Obchodní bilance za duben prolomila další rekord – bylo to po prvé za posledných 13 let, co byla v tomto měsíci kladná. Přebytek byl 3 mld. a překonal tak naše očekávání o 0.5 mld.
  • Vývozy i dovozy rostly v dubnu meziročně dvouciferným tempem – vývozy o 19.7 %, dovozy o 16.8 %.
  • Nejpříznivěji ovlivnil růst přebytku obchod se stroji a dopravními prostředky, což je už trošku tradice. Je to vidno i z čísel za posledních 12 měsíců, kde obchodní bilance dosáhla přebytku 56.6 mld., přičemž právě bilance obchodu se stroji byla tím, kde aktivum vzrostlo nejvýrazněji (o 49.1 mld.)
  • Mírné pomohl obchodní bilanci i pokles schodku v obchodu s minerálními oleji, a to zejména kvůli poklesu dovozu zemního plynu (hodnotově o přes 40 %), což je ale spíše efekt vyšší báze z loňského roku. Dovoz ropy vzrostl v hodnotovém vyjádření o 8.4 %.
  • Z teritoriálního hlediska žádné překvapení – kladná bilance se státy EU, negativní saldo se státy mimo EU.
  • V zásadě je tenhle vývoj podle našich očekávání – robustní růst v Evropské unii se promítá do růstu vývozů, což je vývoj, který – pokud Evropa neztratí dych (což nečekáme) – bude ještě nějakou dobu trvat. Příznivý vývoj obchodní bilance za tenhle rok (čekáme přebytek na úrovni 82 mld. CZK za celý rok 2007) bude ve finále tím fundamentálním faktorem, který českou korunu posílí.

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Ekonomické a strategické analýzy
tel.: + 420 224 995 192
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster