800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

21.05.2007

Maloobchod v březnu 2007

  • Maloobchodní tržby vzrostly v březnu 2007 reálně o nečekaných 8.8 % meziročně (po očištění o sezónní a kalendářní vlivy). Pokud bychom zohlednili i jiný počet pracovních dnů v březnu 2006 oproti letošnímu roku, pak by byl růst dokonce 10.1 %. Naše očekávání bylo na úrovni 6.1 %, konsenzus trhu pak jenom mírně výše (6.5 %).
  • Nejvíce k celkovému růstu přidaly prodejny elektroniky, stavebnin a nábytku. Zejména poslední dvě kategorie ještě zrcadlí efekt mírnější zimy, když tenhle rok probíhaly s neutichající intenzitou téměř veškeré stavební práce (což potvrdil i vysoký růst stavebnictví za březen).
  • Celkově ale roste poptávka po všech druzích nepotravinářského tovaru (meziměsíčně rostly o 1%), což je samozřejmě něco, co bude sledovat centrální banka velice bedlivě kvůli potenciálním inflačním tlakům z reální ekonomiky. To ale není až takové překvapení - solidní růst ekonomiky, klesající nezaměstnanost a rostoucí mzdy se nevyhnutně musí zrcadlit v růstu maloobchodních tržeb.
  • Jelikož očekáváme, že to bude právě spotřeba, která bude ekonomický růst tenhle rok táhnout, potvrzují zatím tato čísla náš předpoklad. S tím souvisí i náš scénář rostoucích poptávkových tlaků, které povedou centrální banku k růstu úrokových sazeb. První zvýšení čekáme v červenci, +25bp.

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Ekonomické a strategické analýzy
tel.: + 420 224 995 192
www.sporka.cz/analyza

 

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster