800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

15.05.2007

Průmyslová výroba březen

  • Průmyslová výroba v březnu vzrostla meziročně o 12.7 %, meziměsíčně pak o 2.3 %. Již třetí měsíc po sobě bylo tempo růstu dvouciferné a potvrzuje se tak skutečnost, že česká ekonomika je velice solidně rozjetá a že průmysl ještě nějaký čas jistě nebude její brzdou (v naší květnové prognóze jsme přehodnotili růst české ekonomiky na 5.2 %).
  • Za vysokým tempem růstu průmyslu je zejména vysoká poptávka v krajinách EU,které jsou největším obchodním partnerem České republiky. To bylo konec-konců patrné už i v obchodní bilanci za březen a domníváme se, že tomu ještě nějaký čas tak bude.
  • Nejvíce k růstu průmyslové výroby přidala výroba elektrických a optických přístrojů a zařízení a výroba dopravních prostředků. Opět se potvrzuje se náš předpoklad, že to bude právě elektrotechnický průmysl, jež tento rok bude tahounem průmyslové výroby.
  • Vysoké tempo růstu průmyslu je dalším údajem, který bude centrální banka v současné situaci bedlivě sledovat pro stanovení měnové politiky. Nicméně nedomnívám se, že by právě průmysl byl tím sektorem ekonomiky, který by vedl ke generování inflačních rizik v reálné ekonomice: zatímco nominální mzda vzrostla meziročně o 7.1 %, produktivita práce pak až o 9.1 %.
  • Domnívám se, že spíše než průmysl bude sektor služeb ten, kde se budou v důsledku silné spotřebitelské poptávky tvořit inflační tlaky
  • Podobně jako průmyslová výroba i stavebnictví rostlo dvouciferným meziročním tempem (26.4%), meziměsíčně pak o 1.4 %. Příběh zůstává stejný jako i v předchozích měsících : nízká základna z předchozího roku (tuhá zima z roku 2006 oproti letošní velice mírné) stojí za tímto impresivním číslem.

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Ekonomické a strategické analýzy
tel.: + 420 224 995 192
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster