800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

09.05.2007

Maloobchod v březnu 2007

  • Obchodní bilance za březen 2007 potvrdila výborný únor; zatímco v únoru se přebytek obchodní bilance vyšplhal na 13.6 mld. CZK, v březnu obchodní bilance skončila také vysokým přebytkem ve výši 12.4 mld. CZK.To bylo o 3.3 mld. CZK více než před rokem. Takto vysoké saldo ještě česká ekonomika v březnu nikdy předtím nezaznamenala.
  • Naše očekávání bylo 10.0 mld. CZK, odhad trhu byl 11.2 mld. CZK, takže aktuální číslo předčilo jak naše tak i tržní očekávání
  • Jak dovoz tak i vývoz rostly v březnu meziročně dvouciferným číslem : export vzrostl v běžných cenách meziročně o 13.0%, dovozy pak o 11.8%.
  • Tahounem byl opět obchod se stroji a dopravními prostředky (meziročně přidaly k saldu 4.8 mld. CZ), vývoz i dovoz v této kategorii vzrostly o 15.0% a 13.7 % meziročně. Nejspíš je ještě předčasné činit dalekosáhlé závěry, ale jisté náznaky toho, že tenhle rok bude místo automobilového průmyslu přebytek obchodní bilance tahat zejména elektrotechnika, jsou patrné. V březnu byl podobně jako v únoru přírůstek kladného salda v obchodě se stroji a prostředky nejvyšší právě v kategorii obchod s elektrickými přístroji a spotřebiči
  • Meziroční růst přebytku byl podpořen i obchodem s minerálnymi palivami, který zaznamenal hodnotový pokles (dovoz ropy vzrostl v naturálním vyjádření, v hodnotovém poklesl, dovoz zemního plynu byl díky mírnější zimě nižší jak v naturálním tak v hodnotovém vyjádření)
  • Teritoriální struktura zůstává stejná – plusové saldo zaznamenáváme s krajinami Evropské unie (růst v březnu o 6.4 mld. CZK meziročně), s krajinami mimo Evropské unie pak vykazuje ČR saldo záporné. Plusové saldo je stále taženo relativně silným ekonomickým růtem Eurozóny, která je hlavním obchodním partnerem ČR.
  • Pro tenhle rok čekáme kumulativní saldo v prosinci na úrovni cca 72 mld. CZK (za prvé 3 měsíce je přebytek 37.0 mld. CZK), vyšší domáci spotřeba by měla urychlit dovozy. Rizikem tohoto scénáře zůstávají ceny fosilních paliv a také vývoj v Eurozóně. Dopad na naši prognózu CZK proto z titulu ochodní bilance za březen ale zatím nevidíme a držíme 27.20 ke konci roku.

 

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Ekonomické a strategické analýzy
tel.: + 420 224 995 192
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster