800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

17.04.2007

Maloobchod v únoru 2007

  • Maloobchodní tržby vzrostly v únoru 2007o sezónně neočištěných 9.5 % meziročně, což bylo nejvíce od roku 1997. Sezónně očištěný růst představoval 7.6 %. Naše očekávání bylo 5.8 % přičemž očekávání trhu bylo 6.5 %.
  • Na rekordním růstu se podílely všechny segmenty – 72% k vysokému růstu přispěly tržby v specializovaných obchodech s nepotravinářským sortimentem, zejména pak v obchodu se železářským zbožím, elektronikou a nábytkem, které zaznamenaly meziroční přírůstek o cca 23 % (a k celkovému růstu přidaly téměř tretinu) . Dvacetiprocentní růst vykázaly také tržby v obchodu s textilem a obuví, více než 10- procentní růst tržby za tovary drogistického a kosmetického charakteru.
  • V podstatě je možné sledovat dva vlivy. Jedním z nich je vliv počasí, které s největší pravděpodobností stojí za růstem tržeb v obchodu se stavebninami a nábytkem. Svou roli patrně sehrály i sezónní výprodeje, které byly v tomto roce delší a přišly dřív (zejména u textilu a obuvi). Druhý důvod je systémovější záležitost - pokles nezaměstnanosti vyvolaný stále rychlým tempem růstu nutně vede k růstu tržeb přes celé spektrum.
  • Tenhle vývoj potvrzuje naši prognózu – urychlující domácí poptávka vyvolá nárůst inflačních tlaků z reálné ekonomiky.
  • Dopad : na trhy nevýznamný, důležitější spíše v kontextu měnové politiky.

Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Ekonomické a strategické analýzy
tel.: +420 224 995 192
mlobotka@csas.cz
www.sporka.cz/analyza


Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.

 
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster