800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

16.04.2007

Návštěva v ČNB

  • Shrnutí: V pátek 13.4. 2007 jsme se v ČNB sešli s jedním členem bankovní rady a s ředitelem sekce měnové a statistiky. Náš názor: Po diskusích nadále držíme naši prognózu zvýšení sazeb v červenci a v říjnu na 3,0% koncem roku. Zástupci ČNB byli spíše holubičí, z tohoto pohledu má naše prognóza rizika spíše směrem dolů než směrem nahoru.
  • Ad reforma a sazby. Mix proinflačního růstu DPH a protiinflačního poklesu výdajů vyznívá celkově ve směru vyšší headline inflace. ČNB ale bude u DPH reagovat jen na nepřímé dopady. Není historická zkušenost s úpravou nepřímých daní v rostoucí fázi cyklu (teď kladný output gap ca +0,5%), nicméně historicky jen cca 20% nepřímé dopady. Zazněl i názor, že případný mírně proinflační dopad by mohl pomoci inflaci na cíl. Nedávná zkušenost z Německa s DPH povzbuzující (nízký dopad). Náš názor: reforma bude asi zkrouhnutá, ale celkově mírně pro vyšší sazby.
  • Ad rychlá peněžní zásoba. Aktuální y/y růst M2 nad 10% nevyvolává v ČNB podobnou paniku jako v ECB z toho důvodu, že nominální HDP roste rovněž velmi rychle. ČNB s příchodem nových členů BR zvýšila diskusi „peněžního kanálu“, nicméně replikace studií ECB (a la peněžní převis a podobně) nevedla k odhalení důležité role peněz pro inflační vývoj. Náš názor: zkusíme se na peněžní zásobu více podívat.
  • Ad nový inflační cíl a sazby. Nakolik vyvolá nižší cíl potřebu vyšších sazeb bude záviset na tom, jak nový cíl ovlivní inflační očekávání. Ta jsou nyní někde mezi starým (3%) a novým (2%) cílem. V modelové rovnici se s přidáním bloku trhu práce zvýšila role vpřed hledících očekávání na 50% jako kompenzace „zpět-hledícího“ vlivu trhu práce. Náš názor: ČNB přeceňuje roli inflačních očekávání finančních trhů a málo se dívá na domácnosti. Aktuální mzdová vyjednávání a nárůst inflace z titulu DPH patrně vyvolají – v souvislosti s novým cílem – potřebu mírně vyšších sazeb než kdyby se cíl neměnil.
  • Ad nový koš CPI. Dle propočtů ČNB by inflace za 1-3/07 byla na starém koši cca o 0,2-0,3 p.b. výše. Nižší váha potravin a regulovaných cen znamená v současnosti, kdy tyto položky rostou rychleji, že inflace je nižší s novým košem. Náš názor: změna koše je aktuálně protiinflačním faktorem, ale nemusí to trvat navždy.
  • Ad ceny aktiv. Ceny aktiv jsou při nastavování měnové politiky „diskutovány“, ale chybí transmisní kanál (ceny aktiv -> inflace). Náš názor: Ceny aktiv nebudou ani do budoucna sehrávat v měnové politice roli.
  • Kurz. Aktuálně „v souladu s dlouhodobou trajektorií“. Zájem o diskusi nad CZK jako funding currency – z tohoto pohledu riziko spíše ke slabší koruně. Náš názor: aktuální kurz ca na fundamentální úrovni, nadále vidíme posílení k 27,2 koncem roku, v létě spíše range trading 27,7-28,3.

 

Viktor Kotlán a Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Ekonomické a strategické analýzy
tel.: + 420 224 995 192
www.sporka.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. „disclaimer“), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu – odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza. Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni. Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.

 
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster