800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Osobní finance

Nemáte dosud zkušenosti s investováním?

Co je to investování?

Investování je způsob, jakým lze zhodnotit Vaše peníze. Můžete jej využít též jako nástroje pro shromažďování peněz, tedy spoření. Od klasického spoření, tak jak jej znáte, se však liší. Spoření je pravidelné ukládání peněz na bankovní účet či spořící vklad, kde jsou prakticky bez rizika úročeny zpravidla předem známou úrokovou sazbou. Investování je ukládání peněz do takových aktiv, která výměnou za možnost vyššího zhodnocení s sebou přináší riziko ztráty hodnoty. Znehodnocování peněz v čase neboli inflace ovlivňuje počet věcí které si můžeme koupit za určitý obnos. Například kvůli inflaci si dnes za 100 tis. Kč můžeme koupit mnohem méně než před 20 lety. Proti inflaci (znehodnocování peněz) se dá čelit způsobem, kterým je právě investování.

Co je to podílový fond?

Otevřené podílové fondy shromažďují finanční prostředky od investorů, za které pak profesionální správce, kterým je investiční společnost, nakupuje různé cenné papíry, čímž rozkládá riziko a tak ho každý podílník (klient) nese méně, než kdyby investoval sám do jednotlivých titulů.

Otevřený podílový fond není samostatnou investicí jako např. dluhopis či akcie. Otevřené podílové fondy sdružují různé investiční instrumenty (dluhopisy, akcie, nástroje peněžního trhu) a vytváří různé typy fondů. Podílník má tak dle svého zaměření, svému postoji k riziku či představám o délce investice možnost vybrat si fondy či kombinaci fondů, která mu vyhovuje.

Podílník (klient) získává možnost vstoupit do podílového fondu i s relativně malou částkou a přitom se může podílet na výnosech z investičních produktů nakoupených fondem, do kterých by musel v případě přímé investice vložit stovky tisíc či dokonce miliony korun.

Jsou investice do podílových fondů pojištěné?

Přestože investice do podílového fondu není ze zákona pojištěna (na rozdíl od vkladů, kde to zákon vyžaduje), budeme asi jen těžko hledat investory, kteří přišli o své peníze „díky“ tomu, že fondy nejsou pojištěné. U podílových fondů se totiž setkáváme s jiným - mnohem důležitějším rizikem - kolísání hodnoty investice.

Co je to riziko kolísání investice?

Jedná se o tzv. investiční riziko, které se projevuje právě kolísáním hodnoty investice. A právě s tímto rizikem se jako investor  budete každý den setkávat a při úvahách o investování je třeba s ním počítat. Požadujete-li dlouhodobě vyšší výnos, musíte při investování snášet vyšší výkyvy (vyšší investiční riziko). Naopak nechcete-li nebo nemůžete vyšší kolísání snášet, musíte se smířit s nižšími výnosy. Pro každého můžeme individuálně připravit vhodnou kombinaci fondů, která Vám může dodat dobrý výnos při rozumné míře výkyvů. Proto s Vámi bude Váš osobní poradce na pobočce diskutovat o Vašem investičním horizontu a profilu. Investiční dotazník si můžete zkusit vyplnit i na stránkách Investiční společnosti České spořitelny [nové okno].

Do jakého fondu byste právě Vy měli investovat?

Každý fond je svým zaměřením specifický, stejně tak jsou rozdílná očekávání investorů, a proto jedna správná volba pro všechny neexistuje. Optimálním řešením je rozložení investice neboli diverzifikace, která je jedním ze základních kamenů úspěšného investování. Navíc se díky diverzifikaci můžete podílet hned na několika investičních strategiích současně, a také kombinovat různé třídy aktiv (dluhopisy, akcie, nástroje peněžního trhu). Každý měsíc pro vás připravujeme aktuální Investiční nabídku [nové okno].

Pro správné rozhodnutí je důležité vědět, jaký jste typ investora, na jak dlouhou dobu chcete své peníze investovat a co od investice očekáváte. Zkušení poradci na pobočkách České spořitelny Vám rádi s pomocí krátkého investičního dotazníku  s určením pomohou. Investiční dotazník [nové okno] si můžete také zkusit vyplnit na stránkách Investiční společnosti České spořitelny [nové okno].

Kde mohu získat více informací?

Podrobnější informace Vám rádi poskytneme na pobočkách České spořitelny, nebo na bezplatné informační lince 800207207.

Pobočky a bankomaty

Bankomaty


Pobočky


Objednání na pobočku


Pobočky se směnárnou

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


Kurzovní lístky

Aktuální k: 18.8.2017
Kurz měny: deviza - střed
EUR 26,050 - -0,04%
USD 22,225 - -0,16%

© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster