800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

20.06.2005

Obchodní bilance - duben 2005

Obchodní bilance (mld. CZK) Duben 2005

Skutečnost

5,8

Prognóza České spořitelny

-1,9

Konsensus trhu (Bloomberg)

-2,0

Obchodní bilance opět skončila v přebytku, tentokrát 5,8 mld. Kč, což bylo mnohem lepší číslo než kolik činila naše a konsensuální predikce. Kumulativní 12 měsíční saldo se dostalo dokonce do přebytku 11,2 mld. Kč. České republice se dařilo zejména ve vývozu strojů a silničních vozidel, na druhou stranu klesal vývoz počítačů a telefonů. V případě dovozů pokračoval pokles importů strojů a aut. Celkově poklesly dovozy o 7,5 % meziročně a dovozy vzrostly o 2,8 %.

Co lze z dat vyčíst? Aktuální vývoj ukazuje, že tento rok bilance dosáhne velmi příznivého výsledku. Meziroční pokles dovozů je ovlivněn vysokou srovnávací základnou z minulého roku, kdy se firmy předzásobily zbožím, na které se po vstupu do EU začalo vztahovat vyšší clo. Pokud se budeme dívat na meziměsíční vývoj, tak vidíme, že sezónně očištěné dovozy vzrostly o 5,2 %. Myslím si, že v průběhu roku budou dovozy dále urychlovat v reakci na zrychlující se spotřebu domácností ke 3 %, která bude natahovat spotřební dovozy.

Na straně dovozů nevypadá zpomalení ke 2,8 % lichotivě. Podepisuje se na něj nejen vysoká srovnávací základna, podle mého názoru také odráží zpomalení v Evropě a efekt silné koruny ze začátku roku. V průběhu tohoto roku růsty exportů začnou ovlivňovat vývozy kolínské automobilky, což opět vyžene růsty nahoru.

Celkovou bilanci tak budou ovlivňovat dva protichůdné pohyby - růst dovozů a růst vývozů. Podle mého názoru celkové číslo do značné míry ovlivní nakolik zpomalení v Evropě a růst domácí spotřeby dokážou vykompenzovat tradiční tahouni našich exportů, tzn. automobilky.

Graf obchodní bilance

Implikace pro úrokové sazby a kurz

Číslo je dobrou zprávou pro korunu, ale nadále platí, že domácí čísla mají na její vývoj malý vliv.

David Navrátil
Ekonomické a strategické analýzy
Analytik
224995439
dnavratil@csas.cz
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster