800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

28.07.2006

Tiskovka ČNB

  • Tiskovka ČNB je za námi, co jsme se dozvěděli? Hlasování bylo těsné: 4:3 pro zvýšení.
  • Sekce měnová, která je zodpovědná za makro prognózu, zvýšila odhad růstu HDP pro tento rok na 6,6% a naopak pro příští rok snížila na 5,1%. Mírně zvýšila odhad inflace v horizontu, na který se bankovní rada kouká při svém rozhodování. V červenci 2007 očekává ČNB inflaci 3,5% a na konci roku 2007 4%. Podrobnější čísla budou známy příští týden po zveřejnění Zprávy o inflaci.
  • Co na takovou prognózu Sedmička z bankovní rady? Jako rizika nahoru vidí vnější prostředí a ceny potravin. Naopak směrem dolů tržní očekávání ohledně vývoje koruny a dále mezera výstupu.
  • Jak číst prognózu a bankovní radou vnímané rizika?
    Vyšší než očekávaný růst domácí poptávky vedl hádače budoucnosti z ČNB k přehodnocení mezery výstupu nahoru. To a vyšší prognóza potravin zvýšily odhad inflace. Tento efekt tak pravděpodobně převážil vliv silnějšího kurzu. Avšak v ČNB viditelně nepanuje shoda na tom, že by poptávkové tlaky měly urychlovat.
  • Na základě své inflační prognózy (4% na konci příštího roku) by měla ČNB relativně rychle zvyšovat sazby: aktuální úroková větička říká, že s prognózou je konzistentní postupný růst sazeb. Podle mého názoru však nebude se zvyšováním spěchat. Důvodem je jako obvykle kurz. Myslím si, že ČNB opět předpokládá stabilitu kurzu či dokonce jeho oslabování (jako v dubnové prognóze). Naše simulace ukazuje, že kdyby koruna stagnovala na 28,50 CZK/EUR, pak by sazby vzrostly již letos na 2,75% a v příštím roce ke 4%. Očekávám však, že rovnovážné tempo posilování spolu s rychlým růstem ekonomiky (letos očekávám HDP 7%) podpoří kurz koruny a ta posílí na konci roku k 28 CZK/EUR a v příštím roce na 27 CZK/EUR = menší nutnost zvyšovat sazby. Jednoduché pravidlo praví, že posílení koruny o jednu korunu snižuje potřebu zvyšovat sazby o 1pb.
  • Tůma uvedl "Nicméně dodal bych tentokrát, že s ohledem na nejistoty kolem této prognózy... ten posun sazeb v budoucnu - jak z hlediska časování a rozsahu - je nejistý více než kdy jindy." Jinak řečeno, bude to o koruně. Pokud rychle posílí, tak na svatého Dyndy.
  • Držíme naši prognózu sazeb: letos už žádná změna (2,25%), dalších 50bb (1Q a 2Q) v příštím roce (na 2,75%).
  • Doporučujeme proto prodávat FRA, které počítají s rychlejším růstem než je naše prognóza.


David Navrátil
Česká spořitelna, a.s.

CEN8010, Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.:     + 420 224 995 439
fax:     + 420 224 995 120
mob.:  + 420 724 249 366
dnavratil@csas.cz  
www.csas.cz/analyza

Důležitá upozornění (tzv. "disclaimer"), včetně případného konfliktu zájmů, dle Vyhlášky o poctivé prezentaci investičních doporučení (114/2006 Sb.) jsou k dispozici na webových stránkách tvůrce tohoto dokumentu - odboru Ekonomických a strategických analýz České spořitelny www.csas.cz/analyza . Přímý odkaz na dokument s důležitými upozorněními je: www.csas.cz/analyza_upozorneni . Historie vydaných investičních doporučení je k dispozici v Měsíčních strategiích, které jsou dostupné na výše uvedené webové adrese.
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster