800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

10.07.2006

Polský premiér rezignuje, nahradí ho lídr vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczynski

  • Jako blesk z jasného nebe ohlásil v pátek polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz svou rezignaci. Oficiálně je tento krok součásti dlouhodobějšího taktického plánu. Lídr vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) má logickou ambici být premiérem, zatím co Marcinkiewiczova popularita má pomoci získat důležitý post starostu Varšavy pro PiS. Neoficiálně panovaly mezi bratři Kaczynskimi (prezident a nový premiér jsou jednovaječná dvojčata) a ex-premiérem Marcinkiewiczem neshody kvůli směrování politiky a nominacím na státní posty (kupříkladu ministra financí). Schůzka s opozičním lídrem Tuskem (Občanská platforma), o které Marcinkiewicz stranu neinformoval přilila olej do ohně. Pravda leží pravděpodobně někde uprostřed – ačkoliv byla změna premiéra někdy v budoucnu plánovaná, události posledních dní jí urychlily.
  • Jakékoliv byly důvody, výměna není dobrou zprávou pro trhy. Marcinkiewiczovi a Gilowské trhy důvěřovali a vnímali je jako podpůrce fiskální disciplíny a reforem. Naopak, bratři Kaczynskí se profilovali jako euroskeptici a protekcionisti.
  • Dle polské ústavy s premiérem musí rezignovat i celá vláda a v parlamentu proběhne nové hlasování o důvěře. To otevírá prostor pro populistické koaliční partnery, aby přitvrdili ve svých požadavcích a získali další politické bodíky výměnou za podporu vládě.
  • Pozici ministra financí obsadí Stanislaw Kluza, dosavadní náměstek ministra financí, který působil do dubna jako hlavní ekonom v jedné polské bance. Trhy jej budou pravděpodobně vnímat jako důvěryhodnou osobu. Trvá na zachování stropu pro deficit veřejných financí a plánuje prosazovat reformní agendu.
  • Počáteční reakce trhu byla negativní. Zlotý se propadl z úrovní kolem 4,02 PLN/EUR na 4,08 PLN/EUR, což představuje ztráty o 1,5%. Výnosy dluhopisů vyrostly nejvíc na středním a dlouhém segmentu (o 15 bazických bodů). Dnes se trhy upokojily, k čemu patrně přispěly i výroky o kontinuitě v dosavadní hospodářské politice. Dle našeho názoru však testování hranice 4,10 PLN/EUR ještě není zažehnáno.
  • Ve střednědobém horizontu bude důležité jak bude změna přijata vevnitř PiS. V případě dalšího vystupňování tlaku a rozpadu strany, objeví se znovu možnost předčasných voleb. Na druhé, straně jestliže zůstane strana jednotná (což se nám zdá momentálně jako víc pravděpodobné), dopad na střednědobý výhled bude spíše neutrální nebo jenom mírně negativní (riziko slabší fiskální disciplíny). Je důležité zdůraznit, že Jaroslaw Kaczynski jako lídr strany kontroloval směr politiky i dosud, i když nebyl premiérem. Naopak, větší stabilita na vládních postech by měla umožnit lépe prosazovat vládní program. Držíme naši předpověď pro zlotý na konec roku na 3,90 PLN/EUR.

Mária Fehérová
Česká spořitelna, a.s.

CEN8010, Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.:     + 420 224 995 232
fax:     + 420 224 995 120
mailto:MFeherova@csas.cz
http://www.csas.cz
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster