800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

29.06.2006

Nová slovenská vláda bude složená ze stran bývalé opozice

  • Lídr vítězné strany SMER oznámil, že se dohodl na koalici s bývalými opozičními stranami ĽS-HZDS (Vladimír Mečiar) a SNS (Ján Slota). Původně jsme tento scénář řadili až na třetí místo. Zdlouhavé rozhodování KDH o tom, jestli je ochotna vstoupit do koalice se SMERem (oficiální stanovisko oznámila až dnes odpoledne) jako i vnitřní rozpolcenost KDH k této otázce však byla zřejmě jednou z příčin, proč se SMER přiklonil k ohlášené variantě.
  • SMER bude mít ve vládě i parlamentu relativně silnou pozici a tudíž prostor prosadit většinu bodů svého volebního programu. 13 postů ve vládě bude patřit SMERu, 3 SNS a 2 HZDS.
  • Je pravděpodobná výraznější korekce reforem zavedených předešlou vládou. Kupříkladu kromě zavedení nižší DPH na vybrané skupiny tovarů dojde pravděpodobně k zrušení úsporných opatření v zdravotnictví. Nelze také vyloučit zavedení progresivního zdaňování fyzických osob, vyšší daň z příjmu pro banky a monopoly či oslabení druhého pilíře důchodové reformy v prospěch prvního.
  • Nová vládní koalice bude více štědrá v oblasti sociálního výdajů a tudíž lze čekat zhoršení rozpočtové disciplíny. Taky je velmi pravděpodobné odsunutí termínu pro přijetí eura (rok 2009), jelikož žádna ze stran nové koalice se do eurozóny nehrne. I když koaliční strany k oficiální revizi cílového termínu nemusí přistoupit tak brzo, jejich nízká vnitřní motivace snižovat rozpočtový schodek je k tomu časem přinutí.
  • Kvůli vysokému riziku odsunutí termínu pro vstup do eurozóny jako i malé kontinuitě v dosavadní hospodářské politice zareaguje trh na tuto zprávu negativně. Očekáváme oslabení koruny přes centrální paritu 38.455 SKK/EUR. Předpokládáme, že centrální banka nezasáhne tak brzy jako posledně (spíše až kdyby se koruna dostala přes hranici 39 SKK/EUR). Oslabením by měli zareagovat i dluhopisy podél celé výnosové křivky. Delší konec bude růst kvůli pozdějšímu přijetí eura, zatím co na krátkém konci se začne započítávat výraznější než dosud očekávané utahování měnové politiky.
     

Mária Fehérová
Česká spořitelna, a.s.

CEN8010, Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.:     + 420 224 995 232
fax:     + 420 224 995 120
MFeherova@csas.cz
www.csas.cz/analyza
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster