800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

26.06.2006

Telenovela ohledně ministryně financí Gilowské končí dramaticky - jejím odchodem

  • "Zaručené" zprávy ohledně rezignace polské ministryně financí Zity Gilowske se v průběhu posledního měsíce objevovaly pravidelně, vždy se však ukázaly být nepravdivé. My jsme její odchod předpokládali až při podzimních diskusích o rozpočtu v parlamentu.
  • Gilowská byla v lokálním deníku obviněna z toho, že nepřiznala spolupráci s komunistickou tajnou službou. Ačkoliv polské zákony neurčují, že člověk s takovými vazbami nemůže zastávat post ministra, problém vzniká pokud, o propojení na tajnou službu bývalého režimu, lže.
  • Ještě včera a dnes ráno představitelé ministerstva financí rezignaci Gilowské vehementně popírali, postupně se však situace začala obracet. Gilowská trvá na tom, že obvinění nejsou pravdivá a necítí se být vinná. Proto nechala svůj osud na rozhodnutí premiéra Marcinkiewicze. Nakonec vyšla zpráva, že Gilowská z postu ministryně financí odchází.
  • Na její místo nastoupí Marcinkiewiczův poradce Pawel Wojciechowski. Premiér se snažil investory upokojit tým, že vláda se nadále bude držet vytyčeného ekonomického programu a deficit veřejných financí omezí na slibovaných 30 mld. PLN.
  • Zlotý oslaboval už před oficiálním potvrzením zprávy a reagoval na ní okamžitým posunem k hranici 4,129 PLN, odkud se potom odrazil zpět. Investoři nebudou výměnou na tak důležitém postu nadšeni. Na jedné straně je nový ministr pro finanční trhy relativně neznámou osobou, na druhé straně byla Gilowská vnímána jako garant rozvážné rozpočtové politiky a alespoň částečných reforem. Zlotý dnes prolomil technicky důležitou bariéru 4,10-4,11 PLNEUR. Zprávy o odchodě Gilowské, posílené negativním sentimentem vůči regionu, by mohly udržet zlotý nad touto hladinou příštích pár dní a otevřít tak prostor pro oslabení k další technické bariéře 4,17 PLNEUR.
  • Viditelné oslabováni zlotého může s blížícím se termínem zasedání polské centrální banky vyvolat spekulace o tom, že NBP přistoupí budoucí týden k zvýšení klíčových sazeb, za účelem podpořit zlotý. My si však myslíme, že centrální banka nebude chtít vypadat, že panikaří. Inflace je stále velice nízká (pod jedním procentem). Navíc člen bankovní rady Miroslaw Pietrewicz v rozhovoru ve středu uvedl, že oslabení zlotého je důsledkem krátkodobých investičních strategií a zatím není důvodem pro změnu v nastavení měnové politiky. Ovšem pokud by oslabování zlotého pokračovalo, nebo trvalo delší dobu,  byli by jsme nuceni přesunout očekávaní o růstu sazeb (25bp) z druhého čtvrtletí 2007 na tento rok.

Mária Fehérová
Česká spořitelna, a.s.

CEN8010, Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.:  + 420 224 995 232
fax:  + 420 224 995 120
MFeherova@csas.cz
http://www.csas.cz/analyza
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster