800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

15.06.2006

Standard & Poor's snižuje rating Maďarska

  • Ratingová agentura Standard & Poor’s dnes snížila hodnocení Maďarska o jeden stupeň na BBB+ z A-. Tento krok se dal tušit, vzhledem k neuspokojivé struktuře plánovaného snižování fiskálního deficitu a míry přestřelení plánu pro tento rok, mírně nás však překvapilo načasování a promptní reakce agentury. Rating byl tak dorovnán na úroveň Polska (kde je mimochodem fiskální politika mnohem disciplinovanější) a posunut jeden stupeň pod Českou republiku, kde je rozpočtový obraz taky diametrálně lepší.
  • S&P v tiskové zprávě uvádí jako důvod dnešního rozhodnutí pokračující zhoršování deficitu veřejných financí a veřejného dluhu. To vede zároveň k vysokému deficitu běžného účtu (tzv. dvojí deficit) a ohrožuje makroekonomickou stabilitu. Ačkoliv S&P oceňuje rozsah ohlášeného úsporného balíčku, zdůrazňuje potřebu vzít do úvahy míru stávajícího zhoršení (jinými slovy balíček přichází pozdě). Podle jejího odhadu dosáhne deficit v roce 2009 (navzdory reformám) 6,8% HDP (číslo zahrnuje náklady na důchodovou reformu a dálnice ve výši 2,5% HDP).
  • Výhled ratingu zůstal negativní, tudíž přetrvává riziko dalšího snížení. S&P tento krok nevylučuje v případě, že by zadlužení vlády pokračovalo v nárůstu dosavadním tempem. My spíše očekáváme postupnou konsolidaci. Nedá se však vyloučit downgrade od ostatních dvou agentur.
  • Forint reagoval propadem o procento na 272,25 HUF/EUR, postupně se později vrátil pod hladinu 272. Výnosy dluhopisů se posunuly nahoru cca o 15-20 bazických bodů. Trh začal spekulovat o tom, že by centrální banka mohla na svém pondělním zasedání (19.6. ) přistoupit ke zvýšení klíčových sazeb. My předpokládáme, že pokud se reakce forintu omezí na to, co jsme viděli, tak utahovaní měnové politiky tento měsíc na programu ještě nebude. Pokud by oslabil přes 275, dá se očekávat zvýšení sazeb o 25-50 bodů.

Mária Fehérová
Česká spořitelna, a.s.

CEN8010, Ekonomické a strategické analýzy
Na Perštýně 1, Praha 1, 113 98
tel.:  + 420 224 995 232
fax:   + 420 224 995 120
MFeherova@csas.cz
www.csas.cz/analyza
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster