800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

09.03.2006

HDP za 4Q/05

 • Růst HDP ve 4Q05 o 6,9% je docela šlupka. Daleko za mým odhadem (5,1%) i odhady trhu (4,9%).
 • Jde o nejvyšší růst od roku 1995 (dále nemáme konzistentní čísla). Ale co je důležitější, struktura růstu je OK.
 • Spotřeba zůstává umírněná 2,6% a investice sice urychlují na 4,2%, ale to nejsou ty hlavní zdroje růstu. Tím jsou čisté exporty, tj. rozdíl mezi vývozy a dovozy. Domácí poptávka nikam zběsile neběží, a proto i dovozy zůstávají v klidu. Naopak spuštěné z řetězu jsou vývozy (zahraniční poptávka) a na straně nabídky logicky nejrychleji šlape průmysl, především pak automobilový a strojírenský průmysl.
 • Staťák také brutálně revidoval údaje za předchozí čtvrtletí: 1Q z 5,0% na 5,3%, 2Q z 5,2% na 5,8% a 3Q z 4,9% na 5,8%. Za celý rok tak HDP přidalo o 6%! Na bedně regionálního žebříčku růstů HDP se drží známá dvojka Česko-Slovensko s růsty shodně 6%.
 • Nějaké mráčky na obloze? Samozřejmě. Jsou jimi tajemné směnné relace, což není nic jiného než rozdíl mezi růstem cen vývozů a dovozů. Pokud rostou ceny vývozů pomaleji než ceny dovozů, musíme vyrobit  a vyvézt více, abychom mohli dovézt stejné množství výrobků ze zahraničí. A ceny českých vývozů dokonce klesají, a směnné relace tak loni poklesly loni o 2,2% díky posilující koruně a rostoucím cenám ropy. Pokud obrázek očistíme o tento vliv (který mimochodem dosáhl rekordní úrovně 47,7 mld. Kč - o tolik musíme snížit HDP), dostaneme se k číslu 4,2%. O tolik vzrostl vloni reálný domácí důchod. V předchozím roce to bylo 5%. Obrázek růstu měřen standardním HDP ve stálých cenách je tak poněkud přibarven na růžovo.
 • A co letos? Letos spotřeba předvede přibližně to, co loni, tedy cca 2,8%. Investice zrychlí na 5% (největším projektem bude přede dveřmi přešlapující Hyundai), což ovšem zvýší i dovozy investičních celků. Exporty však i nadále porostou silným tempem, především díky autům (růst výroby o 30%) a přebytek obchodní se vyšplhá k novým výšinám (76 mld. Kč)… Letos růst mírně pod 5%.
 • Co na to sazby? Rychlý růst = přísnější měnová politika? Ale kdeže. Růst táhne zahraniční poptávka, ne domácí poptávka, a proto nevidíme žádné nerovnovážné tendence, jak na obchodní bilanci (spotřební dovozy), tak na inflaci. Jak už jsem psal včera: poptávkové tlaky jsou tak maximálně předmětem vášnivých diskusí v anarchistických časopisech. ČNB tak může zůstat v klidu, první zvýšení sazeb vidíme až na konci tohoto roku.
 • Reakce trhu: Bouřlivější. Koruna se může dostat až na 28,50 CZK/EUR a výnosy krátkodobý růst. Tedy pokud se opět neutrhne korekční vlna na emerging markets.

  David Navrátil
  Ekonomické a strategické analýzy
  Česká spořitelna, a.s.
  tel.: 224995439
  fax: 224995120
  E-mail: DNavratil@csas.cz
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster