800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

23.02.2006

Zasedání BR ČNB

  • Ponechání sazeb beze změny nelze považovat za překvapení. Šance na snížení sazeb a ponechání beze změny byly téměř vyrovnané. Zdá se, že v bankovní radě ČNB převládl nad aktivismem střednědobý výhled, ve kterém hraje roli nejen kurz koruny, ale také sílící evropské ekonomiky, uzavírání mezery výstupu v české ekonomice a možné sekundární efekty vysokých cen energií.
  • Tisková konference po zasedání bankovní rady pravděpodobně nepřinese příliš mnoho nových informací. Dozvíme se patrně o nespokojenosti CNB s vývojem koruny a o nízkoinflačním prostředí v ČR na jedné straně a o inflačních rizicích v podobě vysokých cen energií a silného růstu ekonomiky na druhé straně.
  • Kurz koruny zůstane dominantním faktorem při odhadování dalšího vývoje měnové politiky. Důležitá bude zejména reakce koruny na očekávané výšení úrokových sazeb na zasedání ECB příští týden. Podle našeho názoru ani poněkud vyšší úrokový diferenciál nezabrání tlaku na další posílení koruny. Koruna v bezprostřední reakci na oznámení rozhodnutí bankovní rady posílila pod 28,40, další mírné posílení je pravděpodobné. Krátkodobě by nyní kurz měl ovlivňovat především vývoj v regionu. Výhledově by proti koruně mohlo působit zvyšování sazeb v USA a EMU, které by mělo snižovat zájem mezinárodních investorů o rizikovější aktiva.
  • Pozorně bude sledován také vývoj inflace, zejména jakékoliv náznaky pronikání vysokých cen energií do jádrové inflace. Nadále počítáme s mírným zvýšením sazeb ke konci roku kvůli trvající vysoké hospodářské aktivitě a uzavírající se mezeře výstupu.
  • U dluhopisů došlo k mírnému růstu výnosů na krátkém konci výnosové křivky. Dlouhý konec prakticky nereagoval. Dluhopisy by měly být citlivé na vývoj kurzu koruny a ovlivňovat je také bude chování hlavních evropských trhů.
  • Bezprostřední vliv zasedání na komerční úrokové sazby bude omezený. Může dojít k velmi mírnému zvýšení sazeb hypoték v důsledku lehkého růstu výnosů dluhopisů. U spotřebitelských úvěrů by měl být vliv zasedání prakticky nulový. Komerční úroky by mohly být ovlivněny případným pokračováním posilování koruny, zejména pokud by zamířila pod 28 k euru.

Luboš Mokráš
analytik 
tel: 224995456
lmokras@csas.cz
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster