800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

08.08.2005

CPI inflace

Číslo

  • V souladu s očekáváním vzrostly v červenci ceny rekreací, jistě k radosti všech dovolenéchtivých (5,2% m/m, příspěvek do inflace: +0,5pb). Motoristé také museli šáhnout hlouběji do kapsy: ceny pohonných hmot vzrostly o 4,1% a cena nafty se pohybuje na úrovni 29,4 Kč, cena benzínu devadesátpětky pak na úrovni 29,6 Kč.  Ušetřeni nezůstali ani ti, kteří nechali auto v garáži a cestovali hromadnou dopravou - Pražáci ví, o čem mluvím (celkový příspěvek segmentu dopravy do inflace: 0,2pb). Dále vzrostly ceny plynu domácnostem o 4,3% (příspěvek 0,1%).
  • Naopak překvapily ceny potravin. Očekával jsem jejich pokles, ale ne o 1,8% m/m. Klesaly především ceny brambor, ovoce a zeleniny (příspěvek do inflace: -0,4pb). Ti, kdo preferují zdravou stravu (zeleninové a ovocné saláty atd.) nebyly touto informací překvapeni. Naopak my, vyznavači grilování, jsme viděli v obchodech růst cen masa.

Prognóza

  • Podle mého názoru je zpomalení meziročního tempa růstu inflace z červnových 1,8% na červencových 1,7% krátkodobou záležitostí a v dalších měsících inflace poroste.
  • Nejpozději v září by se naplno měla projevit vyšší spotřební daň z cigaret (celkový dopad do inflace: 0,3pb): ke zvýšení daně sice došlo již v červenci, ale předzásobení trafikanti prodávají ještě cigarety se starými kolky (do tří měsíců však musí prodávat cigarety s novými kolky).  V říjnu dojde ke zvýšení cen plynu pro domácnosti, očekávám, že o 12%, ale riziko je spíše nahoru.
  • Velkou nejistotou jsou ceny potravin. Indicií jsou odhady letošní úrody, podle kterých by úroda měla být nižší než vloni. Předpokládám, že by se růst cen potravin měl postupně blížit ke 2% na přelomu tohoto roku. Nižší úrodu bude kompenzovat pokračující expanze super- a hyper-marketů do stále menších a menších měst.
  • Další nejistotou jsou ceny pohonných hmot: ve své prognóze předpokládám stabilizaci uralské ropy těsně pod 50 USD/barel, nicméně rizika se rýsují spíše ve směru vyšších cen benzínu.
  • Celkově by se inflace měla do konce roku vyšplhat k 2,5%.

Dopad

  • Dnešní číslo může krátkodobě zchladit medvědí náladu na trhu, nicméně i nadále si myslím, že výnosy porostou s tím, jak inflace bude stoupat a bude se přibližovat obrat v měnové politice ČNB: první zvýšení očekávám ve 2Q2006 o 25 bb a dalších 25 na 2,25% do konce roku 2006.

David Navratil
Economic and strategic research
Analyst
Ceska sporitelna
Tel.: +420 224 995 439
Fax: +420 224 995 120
E-mail: DNavratil@csas.cz
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster