800 207 207

Přihlášení do iBODU

Přihlášení do SERVIS 24

Přihlášení do BUSINESS 24

Archiv aktualit

15.07.2005

CPI inflace – červen 2005

CPI inflace m/m (y/y)

Červen 2005

Skutečnost

0.6 (1.8)

Prognóza ČS

0.3 (1.6)

Konsensus trhu (Bloomberg)

0.3 (1.6)

Číslo

  • Dnešní číslo za spotřebitelskou inflaci vyvolalo komentáře od „nic dramatického“ až po názory, že je bezpředmětné, aby sazby zůstaly tak nízké při rychle rostoucí inflaci a rychlém růstu ekonomiky. Co se vlastně stalo?
  • Vše ukazovalo, že se inflace v červnu odrazí ode dna. Nicméně odraz byl znatelně vyšší než jsem čekal a než čekal trh: inflace vzrostla meziměsíčně o 0,3%, což popohnalo meziroční inflaci na 1,8%.
  • Podle očekávání se v červnu projevil tzv. „bramborový“ efekt. Týdenní šetření ČSÚ naznačovaly, že ceny potravin vzrostly o 1,6% m/m, proto vykázaný růst o 0,2% m/m je pro mne překvapením. Zkušenosti se šetřeními ČSÚ nejsou nejlepší, nicméně i pohled k sousedům naznačoval spíše rychlejší růst potravin. Ceny benzínu nepřekvapily a následovaly růst cen ropy.
  • překvapení se však postaraly ceny telekomunikačních služeb, které vzrostly o 15,6% m/m. Regulátor totiž nařídil Českému Telekomu u své základní nabídky Home Standard snížit měsíční paušální poplatek nejméně o 10 Kč (o 3%) a zrušit stokorunový kredit hovorného. Zároveň došlo k mírnému snížení některých tarifů. ČSÚ tak stál před otázkou, jak tuto změnu zohlednit v inflaci. Pokud by se díval pouze na cenu, tak došlo ke slevě. Pokud by ovšem vzal v úvahu i změnu produktu, došlo ke zdražení o 90 korun. ČSÚ zvolil v tomto případě dobrý přístup. Bohužel očišťování cenového vývoje o změnu kvality se děje spíše náhodně a bez dostatečného vysvětlení. Nicméně tentokrát neudělal chybu staťák.

Dopad

  • Takže, co tento skok znamená pro centrální bankéře a tudíž pro výnosy?
  • Růst cen, který pozorujeme je tažen jen nákladovými a jednorázovými faktory – telefony, potraviny, benzín. Nebezpečné poptávkové tlaky jsou ohroženým druhem: nikdo je už dlouho neviděl. A vývoj spotřeby domácností nenaznačuje, že by české ekonomice hrozila poptávkou tažená inflace. Růst ekonomiky táhnou exporty. Ty se spotřebitelskou inflací příliš nezacvičí.
  • Mechanické srovnání prognózy a skutečnosti povede k názoru, že číslo představuje proinflační riziko a tudíž riziko dřívějšího růstu sazeb. Myslíme si však, že se ČNB již poučila z mechanického srovnávání a reagování na jednorázové vlivy. Rok 2001 a 2004 byly „dobrou“ zkušeností. Naše prognóza sazeb ČNB tak zůstává nezměněna: repo tento rok beze změny, růst až v příštím roce o 50bb.
  • Výnosy by mohly reagovat mírným růstem s tím, jak by část trhu opustila spekulaci na další pokles sazeb.
  • Takže závěr: nic dramatického

David Navrátil
Ekonomické a strategické analýzy
Analytik
224 995 439
dnavratil@csas.cz
 

Kontakty

Infolinka: 800 207 207


Facebook České spořitelny Twitter YouTube


© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena. Materiály určené pro veřejnost.
Podmínky používání | Ochrana osobních údajů | Webmaster